Uncategorized

Türkiye Gri Listeden çıktı

Gözler Singapur’daki Mali Eylem Görev Gücü’nün Genel Kurul toplantısındaydı. Karar beklendiği gibi oldu. Türkiye, 2021’de girdiği gri listeden çıktı.

Mali Eylem Görev Gücü,, tavsiyelere uymayı kabul eden ancak mevzuat ve uygulama eksiği olan ülkeleri gri listeye alıyor.

Türkiye’nin gri listeden çıkışında, uygulanan politikaların önemi büyük. Bu kapsamda gri listeden çıkışın ekonomiye de olumlu yansımaları olacak.

Gri listeden çıkışın, küresel bazda ticari ilişkileri güçlendirmesi bekleniyor. Yatırım girişlerini destekleyeceği vurgulanıyor.

“Başardık”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Gri Liste’deki durumunun ele alındığı toplantıdan sonra resmi açıklama öncesi “Başardık” mesajıyla paylaştı.

Başardık ????????

— Mehmet Simsek (@memetsimsek) June 28, 2024

 

“Bu süreçte emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “Bu gelişme ile birlikte uluslararası yatırımcıların ülkemizin finansal sistemine olan güveni daha da güçlenmiştir. Kararın, hem finans sektörümüz hem de reel sektörümüz açısından son derece olumlu sonuçları olacaktır” dedi.

 

Kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanının engellenmesine yönelik tamamlamış olduğumuz eylem planı sayesinde, Türkiye bugün gri listeden çıkmıştır.

Bu gelişme ile birlikte uluslararası yatırımcıların ülkemizin finansal sistemine olan güveni daha da güçlenmiştir. Kararın,…

— Cevdet Yılmaz (@_cevdetyilmaz) June 28, 2024

Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere, bu süreçte emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşek eden Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

“Kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanının engellenmesine yönelik tamamlamış olduğumuz eylem planı sayesinde, Türkiye bugün gri listeden çıkmıştır. Bu gelişme ile birlikte uluslararası yatırımcıların ülkemizin finansal sistemine olan güveni daha da güçlenmiştir. Kararın, hem finans sektörümüz hem de reel sektörümüz açısından son derece olumlu sonuçları olacaktır.

Türkiye’nin gri listeden çıkmış olması, uluslararası kaynak girişini hızlandıracak ve borçlanma maliyetleri üzerinde pozitif etki yaratacaktır. Ülkemize yönelik sermaye akışının ivmelenmesiyle Türk lirası varlıklara olan ilginin artması, dezenflasyon sürecini de hızlandıracaktır.

Hazine ve Maliye Bakanlığımız başta olmak üzere, bu süreçte emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. “

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu